DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Jin a Jang

 

JIN - JANG, jsou dvě polarity, které jsou na sobě závislé. Jedno nemůže být bez druhého, jako noc a den.
 
JIN - JANG, má původ v dávné čínské filozofiia popisuje dvě navzájem opačné a doplňující se síly, které se nacházejí v každé živé i neživé části vesmíru.
 
Malé tečky v symbolu znamenají stopy jedné síly v druhé. Například i ve tmě, je světlo hvězd. Znamená to také, že absolutní extrém jedné síly se transformuje na opačný a to, že záleží na pohledu pozorovatele, zda je daná síla JIN nebo JANG. Například nejtěžší kámen se dá nejsnadněji rozbít.
 
JIN a JANG se mohou navzájem měnit. Například noc se mění na den. Tato změna je stejně jako JIN a JANG také relativní. Z pohledu vnějšího pozorovatele existuje noc a den na Zemi zároveň a doplňují se.
 
JIN a JANG se navzájem podporují. JIN a JANG jsou obvykle ve stavu rovnováhy: pokud jeden naroste, druhý ustoupí. Někdy může dojít k nerovnováze: přebytek JIN, přebytek JANG, nedostatek JIN, nedostatek JANG. Takové nerovnováhy znovu tvoří pár: přebytek JIN způsobí nedostatek JANG a naopak.
 
JIN a JANG se nevylučují. Všechno má svůj opak - ne však absolutní. Žádná věc totiž není čistě JIN nebo čistě JANG. Každá ze sil obsahuji základ té druhé. Například zima se nemůže změnit na léto.
* Princip JIN, nebo-li ženský princip, obsahuje vše negativní: tmu, noc, chladno, hmotu, klid. Principu JIN příslušejí tzv. plné orgány, jejichž úkolem je resorpce, zpracovávání a ukládání látek: srdce, plíce, slezina, ledviny, játra, obal srdce.

* Princip JANG, nebo-li mužský princip, obsahuje vše kladné: světlo, den, teplo, energii, aktivitu, funkci, pohyb. Principu JANG příslušejí tzv. duté orgány, jejichž úkolem je příjem živin z prostředí, jejich příprava k resorpci a evakuační funkce: žaludek, žlučník, močový měchýř, tenké a tlusté střevo, cévní systém, tři ohřívače.

*
Čchi, nebo-li životní síla je jemná energie, která proudí mezi těmito protiklady.
Každý orgán má podle své fyziologické funkce určitý podíl JIN a JANG. Oba tyto principy v sebe navzájem přecházejí, transformují se.
 
Stejně jako tělo podléhá zákonu JIN a JANG celá planeta Země. Přes den svítí krásně hřející Slunce - JANG,v noci je temno a chlad spolu s měsíčním světlem - JIN, které odráží sluneční světlo - JANG.
 
JANG - jako denní princip nastupuje o půlnoci, poté přibírá na síle a svého maxima dosahuje ve dne.
 
JIN - nastupuje v poledne a maxima dosahuje v nočních hodinách.
 
Oba principy jsou znázorňovány symbolem tzv. čínské monády, tj. kruh rozdělený sinusoidou na dvě stejné poloviny odlišných barev. Obvykle bývá přiřazována červená či černá barva pro JANG, zelená či bílá barva pro JIN. V každé polovině kruhu je malý kroužek opačné barvy jako symbol zárodku JANGU v oblasti JINU a opačně. Monáda také bývá znázorňována dvěma draky, kteří spolu zápasí, ale jsou spolu nerozlučně propleteni.